Porady

 

Åsunden jest jeziorem o doskonałych warunkach wędkarskich. Głównie łowi się tu szczupaki i okonie, ale można natrafić również na pokaźnych rozmiarów sandacze.

Przy metodzie trollingowej dozwolone są maksymalnie 2 wędki/osobę (wymagana jest karta wędkarska na cały Åsunden). Polecamy łowienie szczupaka i sandacza na trolling na otwartych wodach w środkowej i południowej części jeziora. W Åsunden połów szczupaków jest zwykle udany, a najlepszym do tego czasem są miesiące letnie. Łowi się je na głębokości 6 m od powierzchni. Jesienią warto spróbować na większej głębokości, głębokim trollingiem lub z ołowianym ciężarkiem.


Wzdłuż szuwarów lub mielizn i pojedyńczych zanurzonych w wodzie skał, łowi się spinningiem zwłaszcza okonie i szczupaki. Zalecane przynęty to wobler, jig i obrotówka.

Wzdłuż brzegów są dobre warunki do połowu leszcza, płoci oraz okonia. (metoda splakwikowogruntowa). Zalecane przynęty to dżdżownice, czerw i kukurydza.


Warunki do wędkarstwa podlodowego w Åsunden są bardzo dobre. W północnej oraz środkowej części jeziora występują przede wszystkim małe okonie, choć zdarzają się również duże okazy ważące ponad 1 kg. W południowej części łowi się okonie (duże okazy żywiące się głównie stynką i sielawą), które najczęściej występują na głębokości 10-25 m w pobliżu pojedyńczych mielizn. Poleca się używanie cykady. Warto też wypróbować woblera przy połowie dużych okoni.


Kiedy jezioro zamarznie, co zazwyczaj dzieje się na początku stycznia, rozpoczyna się popularny sezon wędkarstwa podlodowego, szczególnie połowu miętusa. Dobrymi miejscami są zatoka Utdalaviken oraz obszar w pobliżu Råsöbro.